חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הסרת נגעי עור

נגעי עור כמו שומות, נקודות חן ו"פלולות" הם תופעה נפוצה שכמעט כל אדם נתקל בה במהלך חייו. למרות שרוב הנגעים האלה הם שפירים ולא מסוכנים, לעיתים הם יכולים להפריע מבחינה אסתטית או תפקודית, ובמקרים נדירים אף להיות סימן לבעיה בריאותית חמורה יותר.

לפני שמחליטים על הסרת נגע כלשהו, חשוב לעבור בדיקה אצל רופא עור מומחה שיוכל לאבחן במדויק את סוג הנגע ולהמליץ על הטיפול המתאים ביותר. שיטות האבחון המתקדמות כיום, כמו שימוש במכשיר דרמוסקופ, מאפשרות לרופא לבחון את הנגע ביסודיות ולזהות סימנים מחשידים שעלולים להעיד על ממאירות.

אם הוחלט שנדרשת הסרה של הנגע, יש כמה אפשרויות טיפול עיקריות:

 

  1. כריתה כירורגית – שיטה שבה מסירים את הנגע בחיתוך עדין ותופרים את העור. זו השיטה היעילה והבטוחה ביותר, אך עלולה להשאיר צלקת קטנה.

  2. גילוח וצריבה – מתאים לנגעים מוגבהים, כאשר את הנגע "מגלחים" בסכין ואת בסיסו צורבים במכשיר חשמלי. צלקת מינימלית אך אחוזי הישנות גבוהים יותר.

  3. הקפאה בחנקן נוזלי או צריבה בלייזר – שיטות פשוטות אך פחות מדויקות, המתאימות בעיקר לנגעים שטחיים ושפירים.

חשוב להקפיד על הוראות הטיפול והמעקב לאחר ההסרה, כדי למנוע זיהומים וסיבוכים ולאפשר לעור להחלים כראוי. בין ההמלצות: לא להרטיב את האזור ביממה הראשונה, להימנע משיזוף ומאמץ, ולהגיע לביקורת במידת הצורך.

ברוב המקרים לא צפויות בעיות מיוחדות לאחר ההסרה, מלבד תהליך החלמה וצלקת שמשתפרת עם הזמן. עם זאת, סיבוכים נדירים עלולים לכלול זיהום, דימום, או התפתחות צלקת חריגה שדורשת טיפול נוסף.

לסיכום,

הסרת שומות ונגעי עור דורשת בדיקה מקצועית וגישה אחראית. כאשר היא מבוצעת במקרים המתאימים על ידי רופא מיומן, ההסרה יכולה להיות פתרון אסתטי ובריאותי יעיל ובטוח, שמשפר את איכות החיים ואף מונע סיכונים עתידיים.